Facebook Sayfamızı Takip edin İNDİRİMLERDEN HABERDAR OLUN!
Çağrı Müşteri Hizmetleri 09:30 ile 18:00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Ezanmatik Ayarlaması ve Ezan Sesin Yüklenmesi

23/06/2018 0 Yorumlar Ezanmatik,

Ezanmatik Cihazın Ayarlanması ve Ezan Seslerini Değiştirilmesi

 

 

Cihazınızn OTOMATİK /MANUEL butonunu OTOMATİK konumuna kalması gerekli yoksa anfiniz sürekli açık kalır. Anfinizinde elektrik düğmesi açık kalması lazımki ezanmatik otomatik açıp kapatabilsin.

“Set” tuşuna Basarak ayarlara girilir ve “Set” Tuşuna basarak ayarlardan çıkılır.

Degerleri “Yukarı” tuşu artırır, “Aşağı” tuşu azaltır.

Menülerde ilerlemek için “İleri” tuşuna basılır.

Ayarlara girdiginizde ilk önce Tarih Ayarlama Menüsü gelecektir.

Tarih Ayarlama:  Sırası ile “YIL, AY, GÜN, SAAT ve DAKİKA” menüleri  gelecektir. “Yukarı” ve “Aşağı” tuşları ile dogru degerler ayarlanır. Menüler arasında ilerlemek için “ileri” tuşuna basılır.

Plaka Ayarlama: TARİH ayarlarından sonra ikamet etmekte olduğunuz yerleşim         yerlerinin ayarları gelmektedir il merkezleri için plaka menüsünü bağlı olduğunuz ilin plaka koduna ayarlayınız.

İlçe Dakika Farkı: İl merkezleri haricinde ilçelerde yaşayanlar eger yaşadıkları yerin enlem ve boylamını bilmorlar ise  il merkezi ile aranızdaki dakika farkını girebilirler.

Sabah Ayarlama: Sabah Ezanı güneşin doğuşundan kaç dakika önce okunacaksa o deger girilir.

Temkin Ayarı: Eger namaz vakitlerinde farklar oluşursa bunları düzelmek için tüm vakitler için temkinler kullanılabilir. Eger 1 dakika fazla ise bunu düzelmek için -1 girerek düzeltebiliriz.

Ezan İmam Seçimi: Daha önceden yüklenmiş olan imamlardan hangisisinin ezan okumaını istiyorsak o seçilir. Örnegin Sd kartlarda 01 numarayla yüklenen klasör içindeki ezanlar 1 numaralı, 02 klasör 2. İmam gibi. Sizde sonradan ekleyerek onu secebilirsiniz.

Cuma Namazı: Bulunduğunuz yerde Cuma namazlarını öğle namazı vaktinde değil de kamu ve özel sektörde çalışan memur ve işçilerin Cuma namazlarını eda edebilmeleri için belirlenen bir saatte okunuyorsa SABİT ZAMAN= EVET olarak ayarlayınız

Cuma Günü Sela: Cuma günleri cihazın otomatik olarak sala okumasını istiyorsanız SALA DURUM= EVET olarak ayarlayınız daha sonra ileri tuşuna basınız sonraki menüye geçiniz ezan dan kaç dakika önce sala verecekse o değeri ayarlayınız.

Perşembe Sela: CUMA Akşamları Anadolu muzun bazı yerlerinde sala verilmektedir. Eğer bu uygulama sizde de mevcut ise soldaki resimdeki menüyü EVET yapınız ve ileri tuşuna basarak sonraki menüde yatsıdan kaç dakika önce sala okuyacaksa o değeri giriniz.

Ramazan Ayı Ayar: Ramazan ayına girdiğinizde Bu menüyü Mutlaka EVET olarak ayarlayınız ve RAMAZAN ayından çıktığınızda da HAYIR olarak düzenleyiniz.

RAMAZAN AYI haricinde HAYIR olmalıdır.

Ramazan Ayı Sela: RAMAZAN AYI evet olarak ayarlandıktan sonra ramazan ayında akşamları yatsıdan önce veya imsak dan önce sala veriliyorsa SALA durumunu evet yapınız ve bir sonraki menülerde gelecek sala zaman ayarlarını da yapınız.

EZAN OKUNSUN MU?: İstediginiz vakitdeki ezanı okutmak için EVET yapınız. Okunmasını istemiyorsanız Hayır Yapınız.İLERİ tuşu ile SABAH, ÖGLE, İKİNDİ, AKŞAM ve YATSI vakitlerindeki ezanları ayarlaya bilirsiniz.

Yaz Kış Saati : Ülkemizde Yaz saati uygulaması devam ettiği sürece EVET olarak kalacak İLERİ/GERİ saat uygulamasını cihaz otomatik olarak yapar. Saatlerde yaz kış saati uygulaması kalktığında ise HAYIR olarak ayarlayınız.

 

***(LÜTFEN DİKKAT ! CİHAZIN EKRANDAKİ YIL HANESİ İKİ HANE OLARAK GÖZÜKEN CİHAZLAR

YANİ 2016 DEĞİL DE 16 OLARAK GÖZÜKEN CİHAZLAR

YAZ SAATİ UYGULAMASI EVET OLARAK KALACAKTIR. 

VE BİR SONRAKİ MENÜDE GMT AYARLAMASI 03 OLACAKTIR )***

 

GMT Ayarlama: GMT ülkeler arasındaki saat farkını ifade eder Türkiye’ nin saat dilimi +02 dedir bu menü 02 olarak kalsın . Yurtdışındaki kullanıcılar ise bulundukları ülkenin saat dilimini kullansınlar.

Enlem Ayarlama: ilçelerde yaşayanlar plaka kodunu 00 olarak ayarlayıp ilerdikten sonra menünün sonunda koordinatlar gelmektedir. 

Önce enlemin dakika cinsinden olan ondalık kısmı gelir. Ondalık kısmı ayarlayınız.  Ondalık kısmı nokdadan sonraki sayıdır. Nokdadan önceki sayı ise derecedir. 

Ondalık kısmı ayarladıktan sonra ENLEM in derece cinsinden olan 3 haneli kısmını ayarlayın.

“İLERİ” tuşuna basarak devam ediniz ENLEM de olduğu gibi BOYLAM menüleri gelecektir. BOYLAM da ondalık ve Derece cinsinden ayarlayınız. 

 

Örnek : Konyanın Karatay ilçesinin Enlem 37.87  Boylam 32.53 .

Enlem Dakikak 87 Enlem Derece 37

Boylam Dakika 53 Boylam Derece 32 dir.

 

Buna göre aşağıda linki tıklayarak enlem boylam bilgilerini girerek ayarlayabilirsiniz.

 

Tekrar Plaka kodunu girmeyiniz Plaka Kodu 00 da kalacak sakın ellemeyiniz. 

 

Enlem Ve Boylam bilgileri için TIKLAYINIZ.

 

Eger TARİH bölümüne başladığınız ana dödüyseniz, ayarları yaptınız “SET” tuşuna basarak yaptığınız ayarları güncelleyiniz. Ve ciahazın üzerindeki namaz vakitlerini Türkiye Diyanet Başkanlığının takvimi ile karşılaştırınızVakitler takvimle uyumlu ise başarı ile cihazı kurmuş oldunuz. Vakitler birbirleri ile uymuyorsa dikkatlice yapmış olduğunuz ayarları kontrol ediniz.

HAFIZA KARTINDAKİ EZANLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ

Hafıza kartında mp3 formatında ezan dosyaları bulunmaktadır. Üretici firmamız tarafından kayıtlı bir ezan ve sela dosyları vardır. Siz arzu ederseniz bu dosyaları kendinizin veya beğenilen bir kişinin ezan sesi ile değiştirebilirsiniz

Cihazın istenilen ezanları vaktinde okuyabilmesi ve değiştirilen ezanları seçebilmesi için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Cihaz birden fazla imamın ezanını seçebilir. Herbir imam için bir klasör oluşturlur. Bu klasörlerin isimleri 01, 02, .. 09 gibi isimle kaydedilmelidir. Örnegin 01 isimli klasör 1. imam, 02 klasör 2. imam gibi ve bu oluşturulan imamlardan hangisinin ezan okumasını istiyorsaK “EZAN İMAM SECİMİ” menüsünden onun numarasını girmemiz gerekiyor.

Bu klasörler oluşturulduktan sonra klasörün içine  Sabah ezanı için 001 öğle ezanı 002 ikindi ezanı 003 Akşam ezanı 004 yatsı ezanı 005 sela için ise 006 - yeni model ezanmatikde ramazanda imsakda sela 007 nolu dosyalar olarak adlandırılıp kaydedilmelidir.

Örnegin herhangi bir isimde sabah ezanı olan mp3 formatında dosya indirdik, sabah_ezan.mp3 gibi mutlaka bunun adını sabah ezanı için 001 olarak değiştirmemiz gerekiyor. 

 

EZAN SESLERİNİ İNDİRMEK VE DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Enlem ve Boylam Bilgileri İçin TIKLAYINIZ.

ENLEM BOYLAM BİLGİSİNE ULAŞMAK İÇİN GOOGLE ŞEHRİNİZİN YADA ÜLKENİZİN İSMİNİ YAZARAK ARATABİLİRSİNİZ

- ÖRNEK OLARAK  - MERAM ENLEM BOYLAM - YAZABİLİRSİNİZ .

SONUÇLARI SİZE GOOGLE VERECEKTİR.  DİKKATLİ ŞEKİLDE EZANMATİĞE GİRERSENİZ TAM SONUÇ VERECEKTİR. 

 

2019 MODEL ÖNCESİ EZANMATİK AYARLAMASI İÇİN İZLEYİNİZ

2021 MODEL EZANMATİK AYARLAMASINI İZLEMEK İÇİN

EZANMATİK NASIL BAĞLANIR İZLEMEK İÇİN